🥃 Majestueuze The King of Scots 50 Years Old Blended Scotch Whisky met een gouden gloed, gelaagd eikenhoutkarakter, edele ledertonen en weelderig gedroogd fruit voor onvergetelijke genietmomenten
🍽 Perfect als luxueuze digestief en ideaal bij pure donkere chocolade, gerijpte harde kaas of een fijne sigaar voor een stijlvolle whiskyproeverij
🌍 Legendarische Scotch Whisky-compositie uit Groot-Brittannië, meesterlijk geblend door Douglas Laing voor veeleisende kenners en verzamelaars
Diese Aktion läuft bis zum 31.12.2030 23:59.
buy_12_save_5
Levertijd ca. 3-5 werkdagen
verpakking!
Meer informatie over The King of Scots 50 Years Old Blended Scotch Whisky - Douglas Laing
Een whisky met een naam als The King of Scots 50 Years Old Blended Scotch Whisky - Douglas Laing roept meteen beelden op van oude herenhuizen, knisperende open haarden en diepe lederen fauteuils. In het glas schittert hij in rijk, donker goud, bijna als vloeibaar barnsteen. Het spel van licht en kleur wekt direct voorpret op een complex aromaspel, dat zich langzaam ontvouwt en alle aandacht naar zich toetrekt.
Bij de eerste neus ontsnapt een warme geur van eikenhout uit het glas, gedragen door fijne geroosterde tonen. De lange rijpingstijd uit zich in noten van gepolijst leer, tabaksblad en een vleugje sigarenkist. Daarbij mengen zich gedroogde vruchten zoals sappige dadels, zoete vijgen en donkere rozijnen. Een verfijnde laag van sinaasappelschil, gekonfijte gember en wat marsepein zorgt voor elegante accenten. Op de achtergrond klinken subtiele hints van walnoot, amandelschil en lichte vanille mee.
Met wat tijd in het glas treden verdere nuances naar voren. Een spoor van donkere honing legt zich over het fruit, aangevuld met fijne aroma’s van cacaoboon en delicate pure chocolade. Kruidige tonen doen denken aan nootmuskaat, kruidnagel en een vleugje zwarte peper. Een hint van een oud houten boekenrek, licht wasachtig, rondt het beeld af en geeft de geur diepte en rijpheid. Elke ademteug onthult nieuwe facetten en nodigt uit tot een tweede, derde en vierde neusronde.
In de mond toont de whisky zich vol, zijdezacht en met een indrukwekkende structuur. De gedroogde vruchten treden duidelijk naar voren, aangevoerd door rozijnen, pruimen en gekonfijte sinaasappel. Daaroverheen leggen zich lagen van toffee, karamel en bruine suiker. Het eikenhout is aanwezig, maar harmonieus verweven met het zoete fruit. Leer en tabak vormen een donkere, kruidige omlijsting en verlenen de smaak een bijna majestueuze diepte. Een vleugje espresso, donkere chocolade en licht mout ronden het mondgevoel af.
In de verdere ontwikkeling ontvouwt zich een fijne nootachtige toon, die doet denken aan hazelnootcrème en walnotencake. Kruidigheid treedt elegant op, nooit luid, altijd precies. Zachte sporen van kaneel, nootmuskaat en winterse specerijen begeleiden de afdronk. De textuur voelt dicht en toch soepel, met een zachte warmte die lang blijft hangen. De nasmaak toont gedroogde sinaasappelschil, wat honing en opnieuw die fijne balans van hout, leer en gedroogd fruit. Elke slok voelt als een langzaam, elegant gordijn dat sluit en toch ruimte laat voor het volgende bedrijf.
Wie het karakter van deze uitzonderlijke blend helder wil vatten, richt de blik op enkele kernpunten die de beleving bepalen:
- Diepe eikenhoutaroma’s met een hint van oude vaten en gepolijst meubilair
- Expressieve gedroogde vruchten zoals rozijnen, dadels, vijgen en gekonfijte sinaasappel
- Edele leer- en tabaktonen met een vleugje sigarenkist en bibliotheek
- Fijne zoetheid van karamel, honing, toffee en donkere chocolade
- Kruidige nuances van nootmuskaat, kruidnagel, wat peper en kaneel
- Lange, gelaagde afdronk met nootachtige en subtiel rokerige hints
Het geheel ontvouwt zich stap voor stap en nodigt uit tot een genietend proefritueel dat de ware diepte van de The King of Scots 50 Years Old Blended Scotch Whisky - Douglas Laing laat zien:
- Whisky in een nosing-glas schenken en kort laten ademen
- Eerst alleen ruiken, zonder te haasten, en de gedroogde vruchten waarnemen
- Een kleine slok nemen, in de mond laten ronddraaien en letten op hout, leer en kruidigheid
- Met een beetje water experimenteren en de nieuwe aroma’s ontdekken
- Proefnotities vastleggen om deze ervaring later opnieuw te kunnen volgen
Deze Scotch richt zich duidelijk tot kenners die rijpe nuances waarderen en bewust genieten. Elke facette lijkt doordacht en doelgericht geplaatst. De blend vertelt over vatrijping, traditioneel vakmanschap en de kunst om oude voorraden tot een harmonieus geheel te verenigen. In de kern schuilt de filosofie van Douglas Laing om zeldzame vaten te eren en niet te overheersen. Zo ontstaat een whisky met een eigen karakter, die een stil statement maakt in plaats van luid op te treden.
Productie van The King of Scots 50 Years Old Blended Scotch Whisky van Douglas Laing
De basis van deze uitzonderlijke blend ligt in zorgvuldig geselecteerde malt- en grainwhisky’s uit Schotland. Gedurende decennia rusten deze distillaten in eikenhouten vaten en ontwikkelen zij hun complexe aromatiek. De vaten zijn deels voormalige bourbonvaten, deels sherry-butts. Zo ontstaat een samenspel van vanille, karamel, gedroogde vruchten en hout.
De graanbasis van de malt-componenten is gemoute gerst. Voor het grain-aandeel dienen andere graansoorten, die een zachte textuur bevorderen. Na het maischen en de gisting volgt de distillatie in koperen pot stills voor het malt-aandeel. Die leveren heldere, aromarijke new make spirits. De grain-componenten ontstaan in kolomstills en zorgen voor elegante, lichte distillaten die de blend structuur en balans geven. Zo ontstaat een fijn spanningsveld tussen diepte en elegantie.
De vatrijping speelt bij de The King of Scots 50 Years Old Blended Scotch Whisky - Douglas Laing de hoofdrol. Gedurende vele decennia reageert de whisky met het hout. Aroma’s van vanille, houtkruiden en karamel trekken in het distillaat. Tegelijkertijd verdampt een deel van de alcohol in de loop der tijd, het beroemde deel voor de engelen. Wat in het vat achterblijft, toont een hoge concentratie aan smaak en geur. De rust in koele pakhuizen in Schotland draagt bij aan de fijne rijping.
Na lange lagering kiest het team van Douglas Laing de passende vaten uit. De kunst ligt in het blenden. Ervaren blenders verenigen geselecteerde malt- en grainvaten tot een harmonieus geheel. Ze letten op het evenwicht tussen zoetheid, kruidigheid, hout, fruit en lichte geroosterde tonen. Elke component vervult een eigen taak. Sommige vaten brengen diepte, andere frisheid, weer andere structuur. Uiteindelijk staat er een blend die de visie van het merk weerspiegelt.
Het gehele proces, van de vatselectie tot de finale afstemming, vereist veel ervaring en fingerspitzengefühl. Het resultaat werkt als een vloeibarchief van decennia. Een druppel die herkomst, traditie en vakmanschap in zich draagt en de lange geschiedenis van Scotch whisky stijlvol voortzet.
Genotsaanbevelingen voor The King of Scots 50 Years Old Blended Scotch Whisky van Douglas Laing
Een whisky met deze rijpheid verdient een enscenering die zijn kracht benadrukt. De eerste genietmomenten worden puur aanbevolen, op kamertemperatuur, in een nosing-glas. Zo treedt de alcohol niet te scherp naar voren en kunnen de aroma’s zich vrij ontwikkelen. Een à twee druppels stil water openen verdere lagen en brengen de gedroogde vruchten- en leernoten nog duidelijker naar voren. IJs verwatert het aroma te sterk, daarom blijft genieten zonder ijsblokjes een passende keuze.
Wie van mixdranken houdt, kiest bij deze edele dram liever voor zeer sobere highballs of voor whiskydranken die het distillaat centraal stellen. Een elegante “King’s Old Fashioned” brengt de diepte van de blend indrukwekkend naar voren. Daarvoor een groot ijsblok in een tumbler-glas doen. Vervolgens een kleine hoeveelheid suikersiroop en enkele druppels aromatic bitters toevoegen. Een flinke scheut van deze Scotch erbij schenken en met een barlepel koud roeren. Een sinaasappelschil boven het glas uitdrukken en de schil als decoratie inleggen. Zo treedt de complexiteit van de whisky op de voorgrond, terwijl zoetheid en bitters slechts lichte accenten zetten.
Als edele after-dinner-drink is een “Rob Roy in Royal Style” bijzonder geschikt. Daarvoor de whisky met een hoogwaardige, gerijpte rode vermout in een roerglas op ijs roeren. Een à twee druppels bitters toevoegen en vervolgens in een voorgekoelde coupette afziften. Een kers of een dunne citroenschil als garnering gebruiken. De vermout brengt rode fruit- en kruidnoten in het spel, zonder het kernkarakter van de Scotch te overstemmen. Zo ontstaat een klassieke cocktail met majesteitelijke flair.
Ook in combinatie met gerechten toont deze blend zijn sterke punten. Na een verfijnd diner begeleidt hij pure chocolade met een hoog cacaogehalte, notenpralines of desserts met dadel en vijg. Een kleine kaasselectie met gerijpte harde kaas, notenbrood en druiven vormt een stijlvol kader. Bij zulke pairings ontmoet de zoetheid van het dessert of de kaas de gedroogde vruchten, het hout en de kruidigheid van de whisky. Zo ontstaat een harmonische afsluiting van een lange avond, die nog lang in het geheugen blijft.
- Meer producten van Douglas Laing